MassWrestling.com
Welcome
Username:

Password:


Remember me

[ ]
[ ]
Online
Guests: 26, Members: 0 ...

most ever online: 859
Members: 10000
Newest: cleanerpaperz
Support MassWrestling. Click a link!









Forums
MassWrestling.com :: Forums :: Rankings and Predictions

Final Div 3 Individual Ranking 2/10/2015 
Jim Maher
Tue Feb 10 2015, 10:28PM

Joined: Mon Mar 29 2004, 08:09PM
Posts: 4698
106
1) Kevin Morris Tyngsboro 11 D3N 1st State 2014-106
2) Richie Elger TC 12 D3C 2nd State 2014
3) Paul Jameson Holliston D3C 6th State 2014
4) Tommy Cope Wayland D3C 7th State 2014-106
5) Jack Spicer-Wakefield D3N
6) Christian Garcia-Nieves, 11, Sabis D3W
7) Rory Hernandez Tri County D3C
7) Nick Stanizzi Watertown D3C


113
1) Colby Holland Danvers D3N, beat Mitchell SJP who beat Dugan
2) Merrick Decker Athol D3W 1st Sectional, beat Sulinski
3) Connor Dugan Bristol Aggie D3S 5th State 2014-beat Hopkins
4) Bryon Hopkins Sandwich D3S 5th State 2014
5) Joe Morse LNR D3N 4th State 2014--113 beat Sulinski, lost to Stather-Southwick
6) Liam Healey Scituate D3S 2nd Sectional 2014-113
7) Jason Sulinski Dedham D3C-113
Matt Butler Tynsboro D3 N

INJ HM
Peter Martinkus Weston D3C 4th State 2014



120
1) Matt Kelly Foxboro 10 D3S 2nd State 2014-120 beat Zaw
2) Greg Zaw Sandwich 12 D3S 1st State 2014-120
3) Ryan Stanton Melrose 11 D3N, 1st State 2014-120
4) Ellis Rose Scituate D3S 4th State 2014-120
5) Sean Botelho Som/Berk D3S 8th State 2014-120
6) Aidan Kahn Norton 10 D3S 6th State 2014-120
7) James Paull, Gr. 9, Pathfinder 10 D3W 3rd State 2014=120
Jude Rorke Mt Greylock D3W 2nd Sectional 2014—120
9) Stephen Hopkins Marb/Swamp D3N
10) Sam Leitner Watertown D3C

HM
Brody Johson Triton D3N
Omar Velez Hamp Charter D3W
Isaiah Williams Sabis D3W





126
1) Rob McDonald Scituate 12 D3S 4th at D3 States
2) Sam Goldberg 10 Holliston D3C 3rd State 2014, beat Whyman
3) Cole Elias Wayland D3C 6th State 2014-120
4) Fox Maxwell Wilmington D3N 7th State 2014-126
5) Max Whyman LNR D3N 8th State 2014-126
6) Eddie Martinez Southwick D3W-beat Durkin
7) Jared Durkin Triton 9 D3N, beat Lewis, Shine
Brendan Lewis Canton D3C 8th State 2014-126
9) Nick Bailey Taconic
10) Jehu Barbee, Sabis 12 D3W

HM
Jehu Barbee, Sabis 12 D3W
Pat Lashway Franklin Tech D3W 8th State 2014
Conner Shine Wakefield D3N-126



132
1) Josh Wesolowski Pentucket 11 D3N 2nd State 2014
2) Bradley Lupiani Mt. Everett 12 D3W 2nd States 2014-
4) Nate Pacheco Som/Berk D3S 5th State 2014-beat Schuko 1 time
5) Javier Lopez Wayland D3C-132
6) Matt Gabrielle Bellingham D3C
7) Trevor Carey Athol D3W
Chris Vega Dean Tech D3W 7th State 2014-
9) Jackson Leete Essex Tech 10 D3N
10) Bryan Williams BP/CC D3S 5th State 2014-

INJ HM
Deven Schuko Norton D3S beat Pacheco 2 times


138
1) Brendan Weir Hampshire 12 D3W State Champ 2014-138
2) Chris Behan Danvers 12 D3N 2nd Sates 2014-138
3) Travis Hilchey Mt Greylock 12 D3W 3rd State 2014-138
4) Austin Cooley Som/Berk 9 D3S beat Kelley
5) Brian Kelley Foxboro 10 D3S 2nd State 2014-
6) Jake Durkin Triton 10 D3N 4th State 2014-138
7) Jose Berios Dean tech D3W
Lucas Pascucci LNR D3N


145
1) Rob Dicalogero Canton 12 D3C 2nd State 2014-145 Beat Heaslip
2) Matt Landry Sandwich 12 D3S 4th States 2014-152
3) Declan Heaslip Dedham 12 D3C 7th State 2014-145, beat Monzione, Tillet
4) Charlie Tillet Wayland 12 D3C-145, beat Faria
5) Colin Boutin Hanover D3S beat Monzione
6) Dom Monzione LNR D3N
7) Jake Faria Som/Berk D3S
Nick Hoskin, Gr. 11, Hampshire D3W
9) Max Dorman Foxboro D3S
10) Jereiah Monks Quabbin D3C


152
1) Charlie Galanis Georgetn-Ipswich 12 D3N 5th State 2014-Beat Boyle
2) Luke Boyle Triton 12 D3N 4th State 2014-
3) Josh Johnson Tyngsboro D3N 6th State 2014
4) Devon Pellitier, Mount Greylock 10 D3W, beat Bean
5) Aiden Moore Norwll D3S, beat Cambone
6) Sam Jennings Wilmington D3N
7) Quinton Holland Danvers D3N-152
Kyle Cambone Nauset D3S
9) Jacob Grey Hap Regl D3W beat Bean
10) Brett Bean Franklin Tech D3W 6th State 2014



160
1) Eric Reyes Dedham 11 D3S, NE Champ 2014 at 145
2) Brendan Weyant, Gr. 11, Hampshire D3W
3) Justin Perez Dean Tech D3W 2nd State at 160
4) Mitch Prario Som/Berk 11 D3S, beat Morris, Mullally
5) Parker Morris Nauset D3S beat McLeod
6) Jakob Warner Wayland 11 D3C
7) Mike McLeod Hanover D3S beat Jacobson
Eric Jacobson Holliston D3C 8th State 2014 at 160, beat Prario
9) Matt Mullally Foxboro D3S


170
1) Kolby Smith Sabis 11 D3W-5th State 2014-
2) John Boyle Triton D3N 4th State 2014-
3) Eliot Johnson Norton D3S 5th State 2014 -moving to 170
4) Hayes Keniley Cohasset D3S, beat Freeman
5) James Freeman Weston D3C 8th State 2014-beat Maher
6) Jack Wagner Tyngsboro D3N beat Fair
Alex Fair TC
Andrew Maher Dedham 12 D3C beat Jones
9) Ben Jones Wayland D3C- Beat Leon-Duque
10) Mark Leon-Duque, Gr. 11, Monument Mountain D3W



182
1) Matt Froio Cohasset 11 D3S State Champ 2014 –beat Saraf
2) Mike Doucette Melrose D3N-182
3) Noah Mahli Pentucket D3N 4th State 2014-182
4) Luis Breton Dean Tech D3W
5) Tony Buscemi MMTech D3N
6) Aaron Briggs, Gr. 12, Mahar D3W
7) Robbie Saraf TC D3C
Brendan Roach Quabbin D3C



195
1) Dan Wensley Wakefield D3N 2nd State 2014-195, beat Bucher
2) Robert Yvon, Gr. 11, Monument Mountain
3) Noah Bucher Scituate D3S beat Hale
4) Darius Hale JQUS D3C 8th State 2014
5) Pearse McNally Rockland, beat Depedro
6) Nick Depedro TC D3C
7) Josh Broskey, Gr. 12, Taconic
Matt Dunn Dedham 11 D3C-beat Mondesir, Zabalu, Moffat
9) Alec Moffat Triton D3N beat Zabalu, Lost to Dunn
10) Juan Zabalu Hudson D3C, beat Dunn, lost to Dunn

HM
Jeff Griffin Som/Berk D3S, beat Bellomo
Joe Bellomo Holliston D3C
Alain Mondesir Watertown D3C


220
1) Nolan Hodgins Granby D3W, beat Kane
2) Alex Kane Wakefield 12 D3N 2nd State 2014
3) Saul Soto Frontier D3W-220
4) Dave Jones Taconic D3W 6th State 2014-285
5) Adam Marcon Norton D3S 5th State 2014-220
5) Drew Gagnon Som/Berk D3S
6) Mark Gentile Scituate D3S
7) Matt Carrier, Gr. 11, Hampshire
Dennis McPeck Rocland D3S beat Hobson
9) Matt Hobson Tri County D3C beat Colson
10) Jake Colson Nauset D3S

285
1) Phil Fernandez, Dean Tech 12 D3W State Champ 2014
2) Brandon Troisi LNR D3N
4) Alek Donovan Norton 12 D3S 3rd State 2014 beat Fallon last, beat Pentice
5) Quinn Fallon Som/Berk D3S beat Donovan, Thompson
Jared Thompson Wayland 12 D3C, lost to Fallon
6) Wavol Pentice Canton 11 D3C 8th State, lost to Fallon
7) Nick Murphy Wakefield D3N Lost to Fallon
Jacob Hines, Gr. 12, Monument Mountain
Jim Maher
Wed Feb 11 2015, 09:02AM

Joined: Mon Mar 29 2004, 08:09PM
Posts: 4698
any other wrestlers not going to Sectional due to injuries?
montytech160
Wed Feb 11 2015, 10:19AM
Registered Member #13806
Joined: Thu Jan 23 2014, 08:44AM
Posts: 335
Jim Maher wrote ...

any other wrestlers not going to Sectional due to injuries?

Johnson Tyngsborough suffered a major concussion against Constantine. So he will not be wrestling.
realityking
Wed Feb 11 2015, 01:37PM
Registered Member #12824
Joined: Tue Dec 25 2012, 04:08PM
Posts: 70
Who in D3 has a real shot at winning All States? I am familiar with Reyes and Morris but is there anyone else that can compete with the best of D1 and D2?
w1nbyp1n
Wed Feb 11 2015, 01:51PM
Registered Member #11536
Joined: Thu Jan 26 2012, 10:38AM
Posts: 280
McDonald , the 120 Kelly , Froio, Wensley , Weir . All will go far I'm sure
GrayDawg
Wed Feb 11 2015, 04:19PM
Registered Member #4288
Joined: Thu Sep 07 2006, 09:05PM
Posts: 542
realityking wrote ...

Who in D3 has a real shot at winning All States? I am familiar with Reyes and Morris but is there anyone else that can compete with the best of D1 and D2?


@152 Galanis from G'town/Ipswich is the real deal. So is Luke Boyle from Triton........ Also a 152. Those two will face each other in the D3N Sectional finals if I was a betting man. Both will go deep at D3 States and both will vie for top spot at All-States imho.
M McMahon
Wed Feb 11 2015, 10:28PM
Registered Member #11894
Joined: Fri Feb 24 2012, 12:59PM
Posts: 10
Schuko 132 from Norton should still be ranked even though he has suffered an injury. He is one tough kid who has earned a spot with the top guys in his weight. Just my opinion.
mynderse
Wed Feb 11 2015, 10:51PM
Registered Member #8195
Joined: Mon Dec 15 2008, 06:45PM
Posts: 24
Dugan has never beat Hopkins
Jim Maher
Thu Feb 12 2015, 09:29AM

Joined: Mon Mar 29 2004, 08:09PM
Posts: 4698
Marshfield brackets show a win for Dugan.
w1nbyp1n
Thu Feb 12 2015, 09:34AM
Registered Member #11536
Joined: Thu Jan 26 2012, 10:38AM
Posts: 280
It was an injury default
Deck
Thu Feb 12 2015, 11:17AM
Registered Member #12272
Joined: Thu Jun 21 2012, 12:42PM
Posts: 100
It all gets settled Saturday. Good luck to all.
Go to page:          << Previous thread | Next thread >>

Jump:     Back to top



Moderators: Mike Atlas, CoachMiller, The Rankings Team, JMode, Shvarts, eoghanjames, Jim Maher, plm_77, jubele135, Hill Billy, psch, tourneygeek, NE_07, Sam Shames, Chicken Wing Coach, New England Rankings, matchamp99, Nuge
Click to see our RSS feeds available -->
Recent Wrestling Boxscores
see all | submit | rss

02/09/2017----------
Barnstable-40
Plymouth North-15
02/08/2017----------
Weymouth-17
Walpole-52
02/08/2017----------
North Attleboro-51
Oliver Ames-12
Newest Posts
Re: Baystate registered competitors
Wrestling Scholastic Name Gender Event City S...
Posted by Jim Maher
Jun 27 17 : 10:01

Re: Bay State Games Open Tournament-July 8th
Wrestling Open Name Gender Event Age School G...
Posted by Jim Maher
Jun 27 17 : 09:59

Re: Bay State Games Junior Tournament info
Wrestling Junior - Grade 7 & 8 Name Gende...
Posted by Jim Maher
Jun 26 17 : 10:17

Re: Baystate registered competitors
Wrestling Scholastic Name Gender Event City S...
Posted by Jim Maher
Jun 26 17 : 10:06

Re: BSG Scholastic Deadline July 1st
Bay State Games Wrestling Tournament to be he...
Posted by Jim Maher
Jun 26 17 : 09:15

Re: Bay State Games Open Tournament-July 8th
REMINDER, SAVE $10 BY REGISTERING BY JUL...
Posted by Jim Maher
Jun 26 17 : 09:14

Re: Bay State Games Junior Tournament info
REMINDER, REGISTER BY JULY 1ST TO SAVE ...
Posted by Jim Maher
Jun 26 17 : 09:13

Support MassWrestling. Click a link!